Home

Małgorzata Mańka-Szulik

 

 

Za nami VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Podobnie, jak w przypadku poprzednich edycji, tak i tym razem, nie mogło się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią. 19 września słynną już interpretację „Kontrabasisty” Patricka Süskinda przedstawiła tam osobowość z pewnością wyjątkowa – Jerzy Stuhr. Wcześniej, 14 i 15 września, mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wyjątkowych koncertów w Domu Muzyki i Tańca.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainaugurowano 14 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu w obecności samego Mistrza - Krzysztofa Pendereckiego. W programie koncertu znalazły się nst. utwory: IV Symfonia „Adagio” oraz Adagio z II Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Mazur z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki oraz IV Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna, Zaprezentowali się znakomici muzycy Sinfoniety Cracovi pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego oraz wenezuelskiego dyrygenta światowej sławy - Rafaela Payare'go. Wśród gości przybyłych na koncert inaugurujący VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego nie zabrakło wielu znamienitych osobistości, w tym m.in.: żony Mistrza - Elżbiety Pendereckiej i przedstawiciela rządu amerykańskiego Raymonda White'a.

Dzień później, również w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyły się dwa wydarzenia – o godz. 14.00 można było zapoznać się z budową organów Camerona Capentera, a o godz. 19.00 wziąć udział w koncercie, w trakcie którego Carpenter przedstawił słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i – oczywiście – Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiózł do Zabrza. Wybitny organista wystąpił z Sinfoniettą Cracovią pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie znalazły się: „Trzy utwory w dawnym stylu” oraz „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego, Koncert organowy z towarzyszeniem orkiestry Georga Friedricha Haendela, Toccatta i Fuga Johana Sebastiana Bacha, Oblivion Astora Piazzolla, Wokaliza op. 34 no. 14 Sergiusza Rachmaninowa, Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll Francisa Poulenca oraz Uwertura do operetki „Kandyd” Leonarda Bernsteina.

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook