Home

Małgorzata Mańka-Szulik

 

W tym roku świętowalismy 97. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Z tej okazji, już po raz kolejny, odbył się barwny przemarsz oraz Skarbnikowe Gody, a także na Koncert Galowy w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wydarzenia miały miejsce 28 i 29 września. Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza.

Dwudniowe świętowanie zainaugurowały Skarbnikowe Gody - impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Tradycyjny barwny przemarsz poprowadził ulicami naszego miasta legendarny Skarbnik wraz z Orkiestrą Muzeum Górnictwa Węglowego. Wzięli w nim udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabrakło konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Superbohaterowie”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje tłumnie podziwiali widzowie, a najładniejsze z nich zostały nagrodzone w ramach Skarbnikowego Konkursu. 

W samo południe na parkingu CH Platan rozpoczął się Piknik Rodzinny, który trwał do późnych godzin wieczornych. Program imprezy to każdego roku bogata mieszanka muzyki, wydarzeń artystyczno-kulturalnych, nauki i rozrywki. Nie inaczej było i tym razem - na dużej scenie wystąpili młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami oraz miasteczko atrakcji. Nie zabrakło też stoisk edukacyjno-kulturalnych oferujących ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.

Ciekawostką Pikniku był Festiwal Kolorów, a niewątpliwą atrakcją - koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowy pokaz sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej, który zagrał swoje stare i nowe utwory dla licznie zgromadzonej publiczności. Skarbnikowe Gody zakończył pokaz sztucznych ogni.

Niezapomnianym przeżyciem dla publiczności, która zgromadziła się 29 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu był też Koncert Galowy z okazji Urodzin Zabrza. Kierownictwo muzyczne nad imprezą sprawował Sławomir Chrzanowski – dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zaprezentowała największe przeboje od Pucciniego do Sinatry. Towarzyszyły im zespoły Sopranissimo oraz Tre Voci, czyli trzy wokalistki - Agnieszka Adamczak, Joanna Horodko, Agnieszka Sokolnicka, oraz trzej tenorzy - Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj, Wojciech Sokolnicki.

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook