Home

Małgorzata Mańka-Szulik

 

„W kierunku ZIELONEJ GOSPODARKI” to tytuł konferencji, która wczoraj i dziś miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jej tematem była transformacja naszego regionu. W towarzystwie przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rządu RP oraz ekspertów dyskutowaliśmy o wyzwaniach, które stoją przed miastami pogórniczymi. Unia Europejska zapowiada utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jego budżet planowany jest na kwotę 7 mld euro, z czego 2️ mld euro mają trafić do polskich regionów pogórniczych w celu uporania się z likwidacją skutków przemysłu ciężkiego. Zasady podziału tych środków są właśnie ustalane, dlatego Zabrze uczestniczy w tym procesie.

W Zabrzu jeszcze kilka lat temu funkcjonowało aż osiem kopalń. Dziś, te wszystkie wielkie zakłady pracy zostały zamknięte, a my stanęliśmy przed poważnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi oraz społecznymi. Dlatego wymiana doświadczeń oraz tworzenie rozwiązań – zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i europejskim – jest niezwykle istotna. Tylko wspólnymi siłami będziemy w stanie sięgnąć po niezbędne środki zewnętrzne, aby systemowo i kompleksowo rozwiązać poważne problemy.

W czasie konferencji podzieliliśmy się z innymi regionami doświadczeniami Zabrza związanymi z rewitalizacją. Nasze działania to nie tylko docenione przez Komisję Europejską uratowanie Sztolni Królowa Luiza – Park ¹²C i Zabytkowej Kopalni Guido. To także rewitalizacja i przywrócenie mieszkańcom uprzednio zdegradowanych terenów zielonych – takich jak np. rejon rzeki Bytomki o powierzchni 183 ha, z którego usunęliśmy ok. 500 ton smoły i paku. W Zabrzu musieliśmy się zmierzyć także z wysokim bezrobociem, które sięgało ponad 20%. Dziś aktywność gospodarcza - nie tylko ta w strefie ekonomicznej - pozwoliła skutecznie zmniejszyć jego poziom do ok. 5%. Ten niełatwy proces transformacji musimy przejść wspólnie - my, wszyscy mieszkańcy Zabrza.

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook