Blog

Małgorzata Mańka-Szulik

 

Blog

Trwa XII Metropolitalne Święto Rodziny. W tym roku po raz kolejny będziemy chcieli zwrócić uwagę na rodzinę, będziemy chcieli otoczyć ją troską i równocześnie cieszyć się nią. Będziemy też promować ciekawe inicjatywy, jakie w samorządzie dzieją się z myślą o rodzinie.

Na program MŚR każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary.

Podczas tegorocznego MŚR czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać się będą w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu. Jedenasta edycja Święta potrwa do 23 czerwca.

szczegółowy program na stronie www.swieto-rodziny.pl

Pozyskaliśmy kolejnego inwestora w strefie ekonomicznej w Zabrzu. To największa z dotychczasowych transakcji w zabrzańskiej strefie ekonomicznej - firma Greenpark Resi II z Katowic kupiła dwie działki o łącznej powierzchni 16 hektarów za 17,494 mln zł netto.

Greenpark Resi II zajmuje się przede wszystkim kupnem i sprzedażą nieruchomości. Zadeklarowała zatrudnienie na poziomie 700 osób i inwestycję o wartości ponad 300 milionów złotych. Podmiot planuje budowę w strefie trzech obiektów, o łącznej powierzchni 70 tysięcy m. kw.

To 24 inwestor, który zakupił działkę w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Najlepsze pary taneczne Europy rywalizować będą 12 maja w zabrzańskiej hali Pogoń (ul. Wolności 406) podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Tancerze zaprezentują się zarówno w tańcach standardowych, jak i latynoamerykańskich. Zabrzański turniej od lat rozgrywany jest w niezwykle wysokiej randze WDSF Open. Prezentowane walce, tanga, samby czy rumby z jednej strony są zatem prawdziwą ucztą dla oczu, z drugiej - pozwalają zdobywać punkty w światowym rankingu.

Taneczna rywalizacja rozpocznie się 12 maja o godz. 9.00. Natomiast o godz. 18.00 zaplanowano rozpoczęcie gali wieczornej, którą poprowadzi Iwona Pavlović.

Więcej informacji na stronie: www.gct.hg.pl

Najlepsze pary taneczne Europy rywalizować będą 12 maja w zabrzańskiej hali Pogoń (ul. Wolności 406) podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca. Tancerze zaprezentują się zarówno w tańcach standardowych, jak i latynoamerykańskich. Zabrzański turniej od lat rozgrywany jest w niezwykle wysokiej randze WDSF Open. Prezentowane walce, tanga, samby czy rumby z jednej strony są zatem prawdziwą ucztą dla oczu, z drugiej - pozwalają zdobywać punkty w światowym rankingu.

Taneczna rywalizacja rozpocznie się 12 maja o godz. 9.00. Natomiast o godz. 18.00 zaplanowano rozpoczęcie gali wieczornej, którą poprowadzi Iwona Pavlović.

Więcej informacji na stronie: www.gct.hg.pl

Tydzień Bibliotek, coroczne święto bibliotek, czytelników i bibliotekarzy, organizowane jest od 2004 roku w całym kraju. Akcja tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczna upłynie pod przewodnim hasłem #biblioteka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przygotowała na ten wyjątkowy w bibliotecznym kalendarium czas kilka imprez.

Cykl imprez rozpocznie się w środę, 8 maja, po japońsku. W ramach projektu "Made in Japan: tak daleko, tak blisko" w Czytelni Ogólnej i Prasy (ul. Wyzwolenia 4) odbędą się warsztaty tworzenia anime pod kierunkiem Szymona Teluka. Znany rysownik
pokaże podstawowe i zaawansowane techniki tworzenia postaci z mangi i anime. O ile miejsca na to spotkanie są już zarezerwowane, nie zabraknie miejsc – krzeseł, które na dwie godziny zamienią się w kinowe fotele – na projekcję znakomitego japońskiego filmu z nurtu anime ze Studia Ghibli w reżyserii mistrza Hayao Miyazaki. Projekcja odbędzie się w ramach klubu filmowo-literackiego "Dyskurs" w Czytelni Ogólnej i Prasy (ul. Wyzwolenia 4) - 8 maja, godz. 19.30.

Dzień później – w czwartek – MBP zaprasza na spotkanie autorskie z jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich autorek Joanną Bator. Tym razem również nie zabraknie akcentów japońskich, bowiem rozmowa z pisarką osnuta będzie wokół kilku jej książek zainspirowanych pobytem w Kraju Kwitnącej Wyspy, którym jest zafascynowana (m.in. "Japoński wachlarz", "Rekin z Parku Yoyogi" i "Purezento").
Spotkanie autorskie z Joanną Bator – 9 maja, godz. 17.00, Wyższa Szkoła Techniczna w Zabrzu, park Hutniczy 3-5. Wstęp wolny.

Z kolei piątek, 10 maja, zapowiada się "odjazdowo" i bardzo aktywnie, pod znakiem rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". MBP w Zabrzu wspólnie z Zabrzańską Masą Krytyczną organizuje tę plenerową akcję już po raz ósmy. W tym roku zabrzańscy bibliotekarze połączą siły z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach oraz Gliwicką Masą Krytyczną. Start zaplanowano z placu Wolności, potem grupa z Zabrza połączy się z grupą z Gliwic i wspólnie dojadą do mety przy Arenie Gliwice. Całość trasy wynosi ok. 12 km pokonywanych tempem rekreacyjnym (dzieci pod opieką rodziców i koniecznie w kaskach). Wśród uczestników na mecie rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Kolorem akcji jest pomarańczowy, ideą – propagowanie aktywnego spędzania czasu oraz czytania.
Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” - 10 maja, start: godz. 18.00, plac Wolności w Zabrzu, meta: Arena Gliwice.

I wreszcie, w sobotę, 11 maja, zabrzańska biblioteka wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego zapraszają do Parku 12C i Sztolni Królowa Luiza na spotkanie z cieszącą się ogromną popularnością wśród najmłodszych czytelników Kicią Kocią i jej autorką Martą Głowińską. Uczestników czeka prawdziwy „kociokwik”, bo propozycji w czasie tego familijnego pikniku będzie moc. Dość wymienić wspomniane spotkanie z twórczynią Kici Koci, warsztaty z Bajanką w specjalnie zaaranżowanym „Pokoju Kici Koci” oraz czytelniczy piknik z przychodnią „Kocia Łapka”, „Kociokwikiem”, czyli animacjami i zabawami ruchowymi, oraz konsultacjami z psychologiem i logopedą „PsychoLogo”. Chętni będą mogli (odpłatnie) zwiedzić podziemną trasę Sztolni Królowa Luiza z przygotowanymi specjalnie na tę akcję przystankami literackimi. Wstęp na teren Parku 12C – 1 zł. Uwaga! Czytelnicy MBP w Zabrzu za okazaniem legitymacji bibliotecznej wchodzą bezpłatnie.
Plenerowa akcja „Pociąg do książek. Kicia Kocia zaprasza!” - 11 maja, godz. 10.00-18.00, Park 12C, ul. Sienkiewicza 43.

A już na zakończenie Tygodnia Bibliotek MBP w Zabrzu zaprosi do „Czytelni pod chmurką” na wspólne głośne czytanie fragmentów wybranych tekstów. Będzie można przynieść ulubioną książkę - do czytania lub na wymianę. Wystąpią kuglarze ze Śląskiego Klubu Kuglarskiego i zagra zespół muzyczny ZSO 11 w Zabrzu. „Czytelnia pod chmurką” to jeden z elementów akcji „W Zabrzu dobrze mi się czyta” organizowanej od kilku już lat przez Bibliotekę ZSO 11 w Zabrzu we współpracy z Fundacją "Nasza Trójka" , Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach Filią w Zabrzu , MBP Zabrze i MDK 2.
„Czytelnia pod chmurką” - 15 maja, godz. 16.00-18.00, plac Teatralny w Zabrzu.

- "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - napisała Wisława Szymborska. Wokół książek, czytania, autorów i kreowanych przez nich postaci literackich można wymyślić ciekawe, inspirujące i zachęcające do poznawania świata imprezy. Tą myślą kierują się organizatorzy Tygodnia Bibliotek w całej Polsce. Tą myślą kierujemy się również my – zabrzańscy bibliotekarze, zapraszając do licznego udziału w przygotowanym przez nas majowym programie. Do zobaczenia! - zachęcają pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

Więcej o imprezach Tygodnia Bibliotek na naszej stronie www.biblioteka.zabrze.pl oraz profilu fb MBP Zabrze.

Zapraszam do udziału w zabrzańskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, których punktem kulminacyjnym będzie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele pw. św. Anny w piatek, 3 maja, o godz. 11.00. Po mszy św., pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym, złożone zostaną wieńce i kwiaty. O godz. 12.30, w ogrodach parafialnych, rozpocznie się świąteczny piknik.

 

320maja20 20plakat 1

 

 

Głos w dyskusji o oświacie.

Mając świadomość roli nauczycieli, w kształtowaniu młodego pokolenia, z troską odnoszę się do stale niedofinansowanej polskiej oświaty. Fakt, że nauczyciele od lat zarabiają poniżej średniej krajowej, nie powinien mieć miejsca. Praca nauczycieli ma być nie tylko służbą, lecz dawać im satysfakcję. Dyskusja o przyszłości szkolnictwa jest bardzo istotna. Ważna jest również debata o przyszłości polskiego nauczyciela. Wierzę jednak, że uczniowie najstarszych klas szkół średnich przystąpią do matury. Najważniejszego egzaminu w życiu. A my, dorośli, będziemy ich w tym wspierać.
Jako nauczyciel jestem przekonana, że edukacja powinna być w centrum zainteresowania rządu. Tak jak polityka oświatowa jest priorytetowym zadaniem dla zabrzańskiego samorządu. Miasto Zabrze w trosce o edukację dzieci i młodzieży corocznie dofinansowuje zadania oświatowe kwotami na poziomie 100 mln zł. W minionym roku było to ponad 130 mln zł wyasygnowanych dodatkowo z budżetu miasta do subwencji oświatowej z Ministerstwa Edukacji (tj. ok. 43 proc.).
Wymiar ekonomiczny, to ważna, lecz nie jedyna forma wsparcia samorządu dla oświaty. Mimo trudnej reformy całego systemu w skali ogólnopolskiej, w Zabrzu dzięki wielu działaniom organizacyjnym, konsultacyjnym i zarządczym nauczyciele nie stracili pracy. Nauczyciele są też beneficjentami środków pozyskiwanych przez Miasto Zabrze na realizację projektów poprawiających jakość kształcenia. A wszystko to dla dobra zabrzańskiej młodzieży. Nie wszystkie samorządy, ze względów ekonomicznych, mogą pozwolić sobie na podobne działanie. W wielu gminach szkoły publiczne zostały przekształcone w niepubliczne, gdzie rodzice partycypują w kosztach edukacji.
Dyskusja o kształcie oświaty powinna jasno doprecyzowywać sferę finansowania i odpowiedzialności za działania edukacje oraz organizacyjne i infrastrukturalne. Nie może samorząd ciągle obciążany być dodatkowymi zadaniami bez pokrycia finansowego.
Samorząd nie może też podejmować działań sprzecznych z obowiązującym prawem. Doniesienia medialne o obietnicach składanych protestującym nauczycielom przez niektórych prezydentów nie uwzględniają faktu, że stoją one w sprzeczności z przepisami, co powoduje, że włodarze miast się z nich wycofują. W Zabrzu dołożymy wszelkich starań, żeby wesprzeć nauczycieli oraz uczniów. Postąpimy jednak zgodnie z prawem i ustaleniami wiążącymi dla wszystkich polskich samorządów.
Ufam, że dobro naszej młodzieży okaże się ważniejsze niż trudna sytuacja w oświacie. Wierzę jednocześnie, że protest nauczycieli znajdzie satysfakcjonujące rozwiązanie.

Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Zabrza

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook