Blog

Małgorzata Mańka-Szulik

 

Blog

Wspieramy Ochotnicze Straże Pożarne

Bezpieczeństwo mieszkańców to jedno z najważniejszych zadań samorządu. W tym celu wspieramy służby mundurowe. W ostatnich dniach przekazaliśmy sprzęt ratowniczy poszczególnym zastępom Ochotniczej Straży Pożarnej z Kończyc, Makoszów, Mikulczyc i Grzybowic. Za kwotę ponad 40 tys. zł. kupiliśmy defibrylatory, w pełni wyposażone torby ratownicze oraz nosze do transportu poszkodowanego. 

 

W strefie ekonomicznej w naszym mieście nieruchomości kupiło 18 firm. Planują zainwestować ponad 300 mln zł i stworzyć 500 miejsc pracy. Swoją siedzibę buduje m.in. firma Export Pack. Spółka w grudniu ub. roku, za kwotę 2 mln 330 tys. zł, kupiła teren liczący 2,3 ha usytuowany przy ul. Salomona Isaaca i Alberta Borsiga. Firma zajmuje się produkcją opakowań z drewna oraz świadczy usługi pakowania – przygotowuje towary do wysyłek zarówno lądowych, jak i lotniczych i morskich.

Strefa ekonomiczna w Zabrzu to 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości od 0,5 do 21 hektarów. W ostatnich latach miasto zainwestowało w jej rozwój 65 mln zł. Na kompleksowe uzbrojenie terenów i przygotowanie ich dla inwestorów przeznaczone zostało 56 mln zł. Sfinalizowanie tego zadania sprawiło, że Zabrze i KSEE mogą zaprezentować inwestorom atrakcyjną ofertę. Atutami są dogodna lokalizacja, w sercu ponad dwumilionowej metropolii. Infrastruktura drogowa opierająca się na autostradach A1 i A4 oraz bliskość lotniska w Pyrzowicach.

 

Wśród wielu zabrzańskich perełek nasz ogród botaniczny jest szczególnym miejscem na mapie miasta i regionu. Bogata roślinność i liczne ekspozycje zieleni, a także szeroka oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że mieszkańcy i goście chętnie korzystają z licznych propozycji spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest właśnie Festiwal Kwiatów. W ten weekend już po raz dwunasty w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu zagości Festiwal Kwiatów. To coroczne spotkanie z naturą, sztuką i pięknem.

Jak co roku, tak i tym razem, organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla całych rodzin. W programie dwudniowej imprezy znajdą się m.in. warsztaty ogrodnicze, zielarskie, pszczelarskie, wikliniarskie i in. Nie zabraknie ciekawych wykładów i prelekcji, m.in. "Jak się robi mydło" czy też "Kolorowe byliny do każdego ogrodu". Będą plenerowe szachy, warsztaty i zajęcia techniczno-plastyczne dla dzieci, animacje dla najmłodszych, zabawa węglem, malowanie buziek, bańki mydlane, wianki kwiatowe, rodzinne budowanie domków dla ptaków i in.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się część koncertowa  XII Festiwalu Kwiatów, w której wystąpią m.in. nst. zespoły: TUKEJ, ROCK'N'ROLL REBELS, FRELE, BLUE DRAGONFLY I SILESIAN HAMMOND GROUP.   

Więcej informacij nt. programu na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu

 

Serdecznie zapraszam seniorów do Miasteczka Seniora, które organizujemy w najbliższy czwartek tj, 14 czerwca, przy ul. Wolności 350a. Spotkanie przygotowujemy w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Senior Znaczy Szacunek” organizowanej przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) przy współpracy z Fundacją Ziko dla Zdrowia (partnerem strategicznym) 14 czerwca w Zabrzu powstanie Miasteczko Seniora.

Na terenie obok Domu Harcerza przy ul. Wolności 350a ustawione zostaną dwa busy oraz namioty, w których specjaliści przeprowadzą szereg bezpłatnych badań i konsultacji, m.in. pomiar ciśnienia, spirometria i analiza wieku serca oraz densytometria, czyli badanie wytrzymałości i gęstości kości w kierunku osteoporozy. W programie przewidziane się również porady kosmetyczne oraz farmaceutyczne. W międzyczasie organizatorzy akcji zapraszają też do Domu Harcerza, gdzie odbywać się będą wykłady i warsztaty z zakresu edukacji zdrowotnej, technologicznej oraz bezpieczeństwa konsumenckiego. Wstęp wolny. 

Szczegółowy harmonogram akcji:

BADANIA

MIEJSCE: teren obok Domu Harcerza, ul. Wolności 350a
CZAS TRWANIA: 9:00-16:00
- spirometria
- analiza wieku serca,
- badanie gęstości kości,
- porady farmaceutyczne,
- pomiar ciśnienia,
- badanie cery
- porady kosmetyczne,
- kącik dla najmłodszych.

WYKŁADY/WARSZTATY:

MIEJSCE: Dom Harcerza, ul. Wolności 350a, Zabrze
10:30 – 10:40 Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia – przedstawiciele Miasta Zabrze oraz przedstawiciel KIGS
10:40 – 11:10 „Seniorze, nie daj się oszukać” – wykład prowadzi ekspert KIGS
11:10 – 11:30 prezentacja „ Bezpieczny Senior w Zabrzu” – prowadzi przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu
11:40 – 11:55 „Interakcje lekowe i ich wpływ na funkcjonowanie organizmu” – wykład prowadzi ekspert Fundacji Ziko dla Zdrowia
11:55 – 12:10 „Negatywne skutki samoleczenia” – wykład prowadzi ekspert Fundacji Ziko dla Zdrowia
12:20 – 13:20 warsztat praktyczny „Smartfon dla seniora” – nauka podstawowych funkcji smartfona – prowadzi ekspert KIGS w partnerstwie z Play z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego podręcznika.

Rusza IX etap Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Zabrze. Urząd Miejski w Zabrzu zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę wykonawców biorących udział w programie PONE, która odbędzie się przed Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu, przy ul. gen. De Gaulle'a 17. Podczas wystawy można będzie spotkać się z wykonawcami, zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi z zakresu ogrzewnictwa, ociepleń budynków oraz odnawialnych źródeł energii (solary, fotowoltaika). Odbędzie się również spotkanie inwestorów oraz osób zainteresowanych programem z Operatorem PONE. Serdecznie zapraszamy.

Kolejna firma postanowiła zainwestować w Zabrzu i kupiła nieruchomość usytuowaną w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Za kwotę1,45 mln zł firma Bagsik Sp. z o.o. sp. k. kupiła teren liczący 1,4 ha usytuowany przy ul. Donnersmarcka. Firma Bagsik zamierza do końca przyszłego roku zrealizować w Zabrzu inwestycję o wartości ponad 5 mln złotych. Powstanie nowy zakład, w którym będą produkowane maszyny i ich elementy do recyklingu. Firma zatrudniać będzie 20 osób.
W tym roku kalendarzowym to już drugi inwestor, który zdecydował się na rozwój swojej działalności właśnie Zabrzu, w rejonie ul. Donnersmarcka. 24 stycznia br. za 2 mln zł Ulus Metal Polska S.A. kupił nieruchomość o pow. 2 ha. Firma chce zbudować tu zakład, w którym będą produkowane części do samochodów (układy hamulcowe oraz amortyzatory). Inwestycja o wartości ponad 40 mln zł ruszy jeszcze w tym roku. W zakładzie znajdzie pracę przynajmniej 80 osób. Strefa ekonomiczna w Zabrzu to 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości od 0,5 do 21 hektarów. W ostatnich latach miasto zainwestowało w jej rozwój 65 mln zł. Na kompleksowe uzbrojenie terenów i przygotowanie ich dla inwestorów przeznaczone zostało 56 mln zł. Sfinalizowanie tego zadania sprawiło, że Zabrze i KSEE mogą zaprezentować inwestorom atrakcyjną ofertę. Atutami są dogodna lokalizacja, w sercu ponad dwumilionowej metropolii. Infrastruktura drogowa opierająca się na autostradach A1 i A4 oraz bliskość lotniska w Pyrzowicach.

 Przed nami wyjątkowa impreza - Majowe Granie - które w tym roku odbędzie się 26 maja na Promenadzie Areny Zabrze. Majowe Granie to impreza plenerowa o bogatej tradycji, skierowana do szerokiej publiczności - mieszkańców Zabrza oraz okolicznych miejscowości. W tym roku na Majowym Graniu zabrzmi muzyka biesiadna. Usłyszymy: Grupę Fest, Disco Polo Show z pokazem laserów, Top Girls, a także Kabaret Czwarta Fala.

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu przygotował atrakcje także dla dzieci. Najmłodsza publiczność bawić się będzie podczas występów grup tanecznych i wokalnych, między innymi laureatów VII Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Igraszki oraz XI Wojewódzkiego Festiwalu Młodych Talentów. MOK zaprasza rodziny z dziećmi na kreatywne warsztaty dla dzieci, kolorowe animacje czy też do wesołego miasteczka dmuchańców.

Majowe Granie to impreza barwna, z dużą dawką muzyki i humoru oraz pysznego jedzenia - jej szeroka oferta gwarantuje dobrą zabawę i rzeszę odbiorców zarówno tych najmłodszych jak i starszych.

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook