Blog

Małgorzata Mańka-Szulik

 

Blog

Rozliczając podatek pamiętajmy o tym, że możemy przekazać 1% na działalność organizacji pożytku publicznego. Zachęcam do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz zabrzańskich organizacji pożytku publicznego. 

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ środki te i tak nie zostaną w naszej kieszeni – jeśli nie podarujemy ich wybranej organizacji, z pozostałą kwotą podatku zostaną przekazane na rzecz Skarbu Państwa. Decydując się na odpisanie 1 procenta, sami możemy zadecydować na co chcemy, aby został przeznaczony – wesprzeć chore dzieci, ekologię, ofiary klęsk żywiołowych czy np. bezdomne zwierzęta. Katalog profili działalności organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroki.

Każdy podatnik zobowiązany jest do dokonania rozliczenia z Urzędem Skarbowym za miniony rok poprzez wypełnienie zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Możliwe jest przekazanie 1 procenta z należnego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to bardzo proste, a jednocześnie bardzo ważne. Wystarczy we właściwej rubryce formularza PIT wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty, którą chcemy przekazać (nie większej niż 1 proc. podatku wykazanego w zeznaniu). Zeznanie podatkowe należy złożyć we właściwym według miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia.

Z roku na rok liczba osób, które przekazują 1 proc. podatku systematycznie wzrasta. Niezmiernie ważne jest wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych, które dzięki uzyskanym w ten sposób środkom organizują projekty skierowane do wszystkich mieszkańców Zabrza. W minionym roku otrzymały z tego tytułu ponad 750 tys. zł.

Wykaz zabrzańskich organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Zabrzu

 

Dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 21 przygotowaliśmy kolejną w Zabrzu „Zieloną Pracownię”. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. „Ekopracownie” w szkołach umożliwiają podejmowanie działań podnoszących świadomość ekologiczną uczniów w atrakcyjnych warunkach nauczania, poprzez zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej.

Medycyna zawsze była atutem Zabrza. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi i instytucjami badawczymi, aby rozwijać medycynę, w szczególności innowacyjne rozwiązania. W tym właśnie celu utworzyliśmy pierwszy w regionie Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Warto odnotować, że w przy Dworcu PKP w Zabrzu powstaje Centrum Symulacji Medycznej. Inwestycja realizowana przez Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyczyni się do podniesienia jakośi kształcenia studentów.

 

 

W ramach projektu w Zabrzu zostaną utworzone i wyposażone następujące pracownie dydaktyczne: Sale Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW):

  • blok operacyjny
  • sale intensywnej terapii
  • sala szpitalnego oddziału ratunkowego
  • symulator karetki
  • sala porodowa
  • pomieszczeń kontrolnych służących do obserwowania zajęć symulacyjnych w czasie rzeczywistym oraz ich omawiania.

Sale Symulacji Niskiej Wierności (SSNW):

  • sale symulacji z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych,
  • sala symulacji z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych – BLS,
  • pracownia nauki umiejętności technicznych.

Sale Nauki Umiejętności Stomatologicznych.(SNUS): pracownie interdyscyplinarne (stomatologia). Na szczególną uwagę zasługuje fakt utworzenia dwóch sal interdyscyplinarnych dla studentów stomatologii wyposażonych w 51 unitów stomatologicznych, co pozwoli na pełne wprowadzenie metody symulacji medycznej do programu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym.

W ramach projektu stworzony zostanie także program rozwojowy SUM, który będzie zakładał modyfikację programu kształcenia tak, aby liczba zajęć praktycznych w warunkach symulowanych zwiększyła się do 5% ogólnej liczby godzin na każdym kierunku objętym wsparciem tj. w przypadku Zabrza - na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Powyższe działania umożliwią studentom lepsze przedkliniczne zapoznanie się ze środowiskiem szpitalnym oraz uzupełnią zajęcia kliniczne o możliwość praktycznego wykonywania przez studentów w/w kierunków wysokospecjalistycznych zabiegów, w szczególności inwazyjnych.

Obecnie w budynku przy Placu Dworcowym 3 prowadzone są prace budowlane. Zadanie inwestycyjne polega na remoncie, przebudowie i nadbudowie istniejącego obiektu. Budynek poddany zostanie również w pełnym zakresie termomodernizacji kondygnacji piwnicznej oraz częściowo (oprócz elewacji frontowej/południowej) termomodernizacji kondygnacji nadziemnych. Przebudowa i nadbudowa ma na celu przystosowanie obiektu do pełnienia funkcji Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym.

Po zakończeniu prac budowlanych nastąpi etap wyposażania obiektu. Otwarcie planowane jest w pierwszym kwartale 2018 r.

Środki na wyposażenie wynoszą 13,8 MLN ZŁ [13 859 360,00 zł]
i pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020), natomiast kwota brutto przeznaczona na prace budowlane to: 16,2 MLN ZŁ [16.272.900,00 zł] w tym środki własne Uczelni:
13,2 MLN ZŁ [13.210.978.00 zł], środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER2014-2020) na prace budowlane:
3 MLN ZŁ [3 061 922,00 zł].

Cieszy, że dobra postawa zawodników Górnika została dostrzeżona w tak prestiżowym plebiscycie organizowanym przez tygodnika "Piłka Nożna". Stawiając na szkolenie młodzieży opieramy się również na doświadczeniu. Jak widać to zaowocowało nie tylko na boisku. „Odkryciem” minionego roku został Szymon Żurkowski. Z kolei najlepszym „Obcokrajowcem” Igor Angulo. Z satysfakcją trzeba odnotować, że Górnik Zabrze był dodatkowo nominowany w kilku kategoriach, co pokazuje potencjał całej drużyny na czele z trenerem Marcinem Broszem.

Po kilku miesiącach intensywnej nauki nadeszły oczekiwane ferie zimowe. To czas, w którym możecie odpocząć od szkolnych obowiązków. Okazja do relaksu, spotkań z rówieśnikami, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Na tych, którzy ferie spędzą w Zabrzu, czeka sporo atrakcji. Będą zajęcia sportowe, plastyczne i rekreacyjne. Ciekawe propozycje przygotowały zarówno szkoły, jak i działające w naszym mieście instytucje kultury. Życzę wszystkim aktywnych, radosnych i bezpiecznych ferii. W mieście przygotowaliśmy wiele atrakcji. Zachęcam do poznania szczegółów http://www.um.zabrze.pl/sites/default/files/attach/Informator_Ferie_w_miescie_2018.pdf

Konsekwentnie modernizujemy zabrzańską oświatę. Kolejna zabrzańska szkoła przeszła gruntowny remont. Nowe oblicze zaprezentowała w ub. tygodniu szkoła Podstawowa nr 1. Dołączyła tym samym do kilkudziesięciu innych budynków objetych programem termomodernizacji obiektów uzyteczności publicznej. Termomodernizacja zabrzańskiej "Jedynki" trwała od połowy 2016 r. i kosztowała 2,5 mln zł.

Aktywne Zabrze funkcjonuje już od 5 lat. Gratuluję całemu zespołowi: koordynatorom, trenerom, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tej wyjątkowej w skali regionu inicjatywy. Zapraszam do udziału w styczniowych zajęciach "Aktywnego Zabrza". Jak co miesiąc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najmłodsi mają do wyboru m.in. balet, capoeirę, śpiew, zajęcia artystyczne, judo, czy warsztaty medyczne. Dla starszych przygotowano ofertę, w której znajdą m.in. naukę jazdy na rolkach, fitness, bieganie, Aqua Fit czy Night Runners.

Aktywne Zabrze to program bezpłatnych zajęć sportowych dla mieszkańców Zabrza z trenerem lub instruktorem danej dyscypliny.

Szczegółowy plan poniżej oraz na www.aktywnezabrze.pl

Popularne

Ranking samorządów tygodnika „Wspólnota”

Zabrze znalazło się w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” na drugim miejscu w kraju wśród samorządów o najwyższych dochodach.

Deklaracja Programowa „Obywateli do Senatu”

27 lipca w Pławniowicach wraz z 15 prezydentami miast podpisałam Deklarację Programową Inicjatywy "Obywatele do Senatu". Chcemy, by Senat stał się prawdziwym...

Aktywne Zabrze

Na Kąpielisku Leśnym podsumowaliśmy akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. Zabrzanie pokazali, że potrafią łączyć aktywność ze wsparciem charytatywnego celu. Dziękuję...

1%

facebook