Małgorzata Mańka-Szulik
W 2006 roku wybrana na Prezydenta Miasta Zabrze z listy obywatelskiego komitetu „Skuteczni dla Zabrza”. Ponownie wybrana na to stanowisko w 2010 roku i 2014 roku. W 2015 roku została wybrana na stanowisko przewodniczącego Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Pełniąc tę funkcję przyczyniła się do utworzenia pierwszego w kraju Związku Metropolitalnego - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dzięki skutecznemu zarządzaniu Zabrze jest miastem rozwijającym się w zrównoważony sposób. Ostatnie lata to czas tak znaczących przedsięwzięć w zakresie infrastruktury jak budowa zabrzańskich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej, rozwój zabrzańskiej terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, modernizacja wodociągów i kanalizacji, realizacja projektów ekologicznych, modernizacja obiektów użyteczności publicznej czy budowa obiektów sportowych.
Zabrze jest miastem stawianym jako przykład wykorzystywania obiektów poprzemysłowych i rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W 2007 roku została udostępniona Kopalnia Guido. Kolejne lata to rozwój kompleksu Sztolnia Królowa Luiza z atrakcjami na powierzchni oraz pod ziemią. Udostępniona dla turystów została historyczna Sztolnia Dziedziczna. Zabrze jest najchętniej odwiedzanym miastem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Organizowane są tu międzynarodowe targi turystyczne i konferencja na temat turystyki.
Małgorzata Mańka-Szulik zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Będąc jej dyrektorem zbudowała model szkoły kreującej aktywnego odbiorcę i twórcę kultury.
Jako założyciel i przewodnicząca wielu organizacji pozarządowych przez lata działalności społecznej podejmowała szereg inicjatyw kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych, stawiając na partnerski dialog. To właśnie takie podejście oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka i całych grup społecznych są zauważalnymi cechami jej prezydentury.
Z wykształcenia matematyk. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Bezpartyjna.
O sobie…
moja rodzina: mąż Jan, córka Justyna, synowie: Tomasz, Marcin, Marek
autorytet: święty Jan Paweł II
zainteresowania: kultura i sztuka, sport, podróże
książka: Madelaine Albright „Pani Sekretarz Stanu”
twórca: Zbigniew Herbert
muzyka: muzyka klasyczna i jazz
film: „Misja” reż. R. Joffé, „Bogowie” reż. Ł. Palkowski, „Gwiazdy” reż. J. Kidawa-Błoński
dyscypliny sportowe: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, tenis ziemny
ulubiony sposób spędzania wolnego czasu: góry, rower, ogród
zwierzęta: pies Depero, kot Pocisk
motto życiowe: musimy przede wszystkim wymagać od siebie
Nagrody i wyróżnienia
2019
"Osobowość Roku 2018". Nagroda przyznana w plebiscycie Dziennika Zachodniego w kategorii samorząd i społeczność lokalna za mądrą i rozważną politykę zrównoważonego rozwoju oraz sprawne zarządzanie miastem od 2006 roku.
2018
- „Przyjaciel Rodziny 2018”. Nagroda przyznana przez Zarząd Województwa Śląskiego za inwestycje, projekty i przedsięwzięcia służące rodzinom.
- „Prezydent Roku 2018”. Pierwsze miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Samorządowiec Województwa Śląskiego”. Władze samorządowe oceniali mieszkańcy regionu.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie zostało nadane przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP w uznaniu zasług w działalności samorządowej i społecznej.
- Wyróżnienie za wspieranie młodzieży. Ogólnopolskie Wyróżnienie co roku przyznaje Kapituła Generalna Katolickiego Stowarzyszenia Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie osobom, które wspierają sport młodzieżowy i dbają o rozwój dzieci i młodzieży.
- Wyróżnienie "Promotor Polski" przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" za skuteczne zarządzanie Zabrzem, które jest miastem rozwijającym się w zrównoważony sposób, stawianym jako przykład wykorzystywania obiektów poprzemysłowych i rewitalizacji przestrzeni miejskiej, a także pod względem pozyskiwania unijnych środków".
- Statuetka „Samorządowiec Roku 2017”. Tytuł przyznawany jest przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Przyznając tytuł „Samorządowiec Roku” redakcja docenia osoby, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju idei samorządności lokalnej.
2017
- Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia. Wyróżnienie zostało przyznane za za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego przed 10 laty dzieła Metropolitarnego Święta Rodziny. Nagroda im. Juliusza Ligonia przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1963 roku.
2016
- Order Lwa Finlandii (fin. Suomen Leijonan ritarikunta) Wyróżnienie to jest nadawane przez prezydenta Finlandii za wybitne zasługi w pracy na rzecz dobra publicznego. Małgorzata Mańka-Szulik otrzymała Order za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę przyczyniającą się do rozwoju miasta w wielu płaszczyznach. Doceniono tym samym starania o pozyskanie inwestorów dla rozbudowywanej elektrociepłowni
2015
- Odznaczenie Kawaler Orderu Zasługi przyznane przez Prezydenta Francji wręczone przez Ambasadora Francji w Polsce za działania na rzecz budowania wspólnoty europejskiej i integracji samorządów oraz narodów.
- Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą
- Tytuł Samorządowiec 25-lecia przyznany przez redakcję Forum Biznesu
- Odznaka Honorowa Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach
- Medal 150-lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
2014
- "Najlepszy prezydent kadencji 2010-2014" wg czytelników Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl
2013
- Honorowy tytuł "Prezydent - lider który wspiera MŚP" przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach
- "Złota Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kombinatu Koksochemicznego Zabrze S.A."
- "Człowiek Roku Województwa Śląskiego 2012" - wyróżnienie w plebiscycie Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl
- "Szklana kropla 2012" - nagroda w konkursie Aktywność Kobiet 2012 organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki i Stowarzyszenie Aktywność Kobiet.
2012
- Samorządowy Oskar - nagroda im. Grzegorza Palki przyznana przez Ligę Krajową za działania na rzecz rozwoju turystyki przemysłowej oraz rewitalizację obiektów kultury przemysłowej.
- Brązowy Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju przyznany przez Ministra Obrony Narodowej
- Medal "Zasłużony dla kultury polskiej" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Statuetka Orła Piastów Śląskich przyznana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach
2011
- Złoty Medal im. Kazimierza Wielkiego
- Srebrny medal "Za zasługi dla policji"
- "Złoty Krzyż Zasługi" przyznany przez Prezydenta RP
- 6. miejsce w rankingu tygodnika Newsweek na najlepszych prezydentów miast
- "Blask 2011" za wspieranie i rozwój edukacji zawodowej w Zabrzu
2009
- 5. miejsce w rankingu DZ i TVS 50 najbardziej wpływowych kobiet woj. śląskiego
- Nagroda „Miód” przyznawana przez Dziennik Zachodni Polska The Times
2008
- Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach
2006
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej;
- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
2005
- Srebrny Krzyż Zasługi;
2004
- Nagroda Kuratora Oświaty;
2003
- Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie oświaty;
2001
- Nagroda Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury;